Zakładanie własnej działalności gospodarczej czy to na zasadzie spółki parnerkiej czy własnej firmy, to ekscytujący czas dla każdego przedsiębiorcy biznesowego. Głód i determinacja sukcesu są silnym motywatorem i co może być lepsze niż dzielenie się tym doświadczeniem z bliskim przyjacielem, kolegą lub członkiem rodziny; ktoś, komu możesz zaufać.

Ale sroga jest rzeczywistość biznesu. Faktycznie, badania pokazują, że w Wielkiej Brytanii nawet 50% firm dopiero rozpoczynających działalność upada, a gdy firma przechodzi przez burzliwy okres, czasami zaskakuje, kto jest pierwszy do “opuszczenia statku”. Podczas gdy oczywiste jest, że wszystkie firmy muszą unikać niepotrzebnych wydatków, inwestowanie w starannie skonstruowaną Umowę o Partnerstwie lub Umowę Akcjonariuszy może potencjalnie pomóc w uniknięciu konfliktu, jeśli taki się pojawi.

Zbyt często partnerzy handlowi wycofują się z różnych powodów i bez ustalenia od samego początku, jak te sytuacje mają być rozwiązywane, bardzo szybko rzeczy mogą stać się bardzo kosztowne. Spór o to, kto ma ostatnie zdanie w podjęciu decyzji, czy nowy partner biznesowy dołącza do przedsiębiorstwa, zamienia się w opłaty sądowe, honoraria prawników, opłaty adwokackie, sprawozdania księgowe – lista jest długa.

Umowy Partnerskie i Umowy Akcjonariuszy określają prawa każdego członka i to, co ma się wydarzyć w przypadku jakichkolwiek sporów; celem jest zawsze uniknięcie kroków prawnych. Wszystkie firmy powinny dążyć do bycia proaktywnymi, a nie reaktywnymi, a dobra Umowa Partnerstwa lub Akcjonariuszy może być najlepszym zasobem, jaki posiada Twoja firma.

Share This